To, da ima danes vsak mestni park in ogromno drugih, javnih površin, že svoja zunanja igrala, je praksa, ki jo lahko ugotovi vsak starš, ki se bežno in hitro sprehodi praktično skozi katerokoli slovensko mesto.
Kar je tudi prav, saj zunanja igrala spodbujajo otroke k gibanju, pogosto pa nekatera izmed njih uporablja tudi starejša generacija, na ta način pa so zunaj postavljena igrala odlična stična točka najrazličnejših generacij. In tako vplivajo na boljše počutje skupnosti, lepši izgled kraja, odprto komunikacijo in vrvež, ki je potreben v nekem kraju, da zanj v miru lahko rečemo, da ta diha in živi.
A….
Niso vsa zunanja igrala primerna za vsakogar.
Slednjega se zavedamo predsvem starši, ko se s svojimi otroci odpravimo v nek park in se kar naenkrat pred nami odprejo vse mogoče novotarije na področju igral; od visokih plezalnih sten, do igral, ki se gibajo, premikajo, spodnašajo tla, omogočajo plezanje po vrveh, se vrtijo in podobno….
Povsem razumljivo je, da se ob takšnem pogledu starš najprej vpraša, ali je neko igralo varno ali ne. Za njegovega otroka in tudi vse prisotne na tistem mestu.
Zato smo spodaj pripravili zelo kratke, a praktične napotke o tem katera zunanja igrala so najbolj primerna za otroke. Slednji pa vam bodo pomagali, da za svoje otroke izberete tista igrala, ki ustrezajo njihovim letom in njihovim zmogljivostim ter sposobnostim, obenem pa se boste ob sproščeni igri otrok v parku, tudi sami počutili varno in sproščeno.
Katera zunanja igrala so najbolj primerna za javne površine?
Za javne površine, npr. športna igrišča, mestne parke, otroška igrišča in podobno, se največkrat uporabljajo igrala, ki so primerna za telovadbo in vs eoblike profesionalne in rekreativne rekreacije, sem pa spadajo najrazličnejše letve, igrala z vzmetmi (za lovljenje ravnotežja), poligoni, pa tudi klasična igrala, ki so namenjena v prvi vrsti, otroški igri (tobogani, gugalnice).
V zadnjih letih so še posebej zanimiva t.i. tematska zunanja igrala, ki nudijo otrokom možnost igre na igralih s točno določeno, tematsko specifiko (npr. igralo v obliki letala, rakete,…). Tematska otroška igrala najdete na povezavi spletne strani Kreal.si.
Za manjše otroke so najbolj primerna fiksna in nizka igrala za igro na prostem. Sem sodijo gugalnice, ki že tradicionalno sodijo med otroška igrala, ki jih rado uporablja največ otrok, sicer pa je priporočljivo, če v park pridete z več otroci, da poiščete takšno gugalnico, ki je dvojna. Da se lahko otroka med igro in guganjem pogovarjata.
Nadalje so za že nekoliko večje otroke bolj primerna plezala, za katera pa, vsaj na začetku ni nujno potrebno, da so previsoka. Varnost le mora biti na prvem mestu.
Katera zunanja otroška igrala so najbolj primerna za javne površine?
Nekateri javni parki imajo manjša plezala in pa več delna plezala, ki omogočajo, da se otrok na njih, priuči prvih korakov plezanja, pogosto pa povsem zadošča, da otroke željne plezanja, spustimo na zunanje fitnes naprave, ki so ponavadi tudi nizke in nenevarne, a vseeno dovolj atraktivne za naše malčke.
Zelo uporabna in še posebej primerna igrala za našega otroka so igrala, ki omogočajo krepitev najrazličnejših mišic in pa na katerih lahko našo otrok izvaja vaje za ravnotežje. Igre z ravnotežjem so ne samo zanimive, ampak tudi zabavne in sproščujoče…..
Če iščete res specifična otroška zunanja igrala, se lahko lotite obiska takšne javne površine v kateri je razstavljen kar celoten otroški poligon.
Ti ponavadi vključujejo še raznorazna igrala, ki so sestavljena iz različnih konstrukcij npr. za valovanje telesa, nizke horizontalne lestve, da lahko trok pleza v bližini tal ter seveda manjše in nizke, ter predvsem nenevarne plezalne stene.