KATERO APLIKACIJO ZA SONČNO ELEKTRARNO PRIPOROČAMO?

Digitalizacija narekuje razvoj uporabnikom prijaznih digitalnih rešitev. Vsem, ki se spogledujejo z energetskimi naložbami priporočamo, da preizkusijo inovativno aplikacijo Moja elektrarna. Potencialnim investitorjem omogoča, da lahko sami preverijo, kakšne pogoje ima njihov objekt za postavitev sončne naprave, obstoječim lastnikom pa nadzor in upravljanje sončne elektrarne.

Digitalizacija procesov je poenostavila proces postavitve in vzdrževanja sončnih elektrarn ter investitorjem dodelila aktivno vlogo pri načrtovanju sončne naložbe. Tudi v podjetju Enertec, d. o. o., z blagovno znamko Moja elektrarna so v zadnjih dveh letih digitalizirali svoje poslovanje in se tako še bolj približali uporabnikom. »Razvili smo aplikacijo, s pomočjo katere lahko vsakdo izračuna potencialno velikost svoje sončne elektrarne glede na streho in lokacijo samega objekta,” pojasni direktor marketinga Igor Kozlar in doda »uporaba aplikacije je do uporabnika izjemno prijazna in ne zahteva predhodnega poznavanja delovanja sončnih elektrarn.«

Z pomočjo inovativne digitalne rešitve lahko torej sami preverimo, kakšen potencial ima naša streha za postavitev sončnih celic. Hkrati aplikacija omogoča spremljanje in nadzor delovanja naprave ter identifikacijo in odpravljanje napak v delovanju, seveda na daljavo.

Več slojni prikaz aplikacije za sončno elektrarno

Aplikacija za vse, ki razmišljajo o postavitvi sončne elektrarne

Da je Slovenija s soncem obsijana država, ni nobena skrivnost. Sončno obsevanje na vodoravno površino 1344 kWh/m2, ki je lani doseglo rekordno vrednost zadnjih desetih let, nas uvršča med najbolj osončene evropske države. S pomočjo aplikacije lahko hitro in enostavno preverimo, kakšno elektrarno bi potrebovali, da bi tudi postali energetsko samooskrbni.

Vnesti je potrebno osnovne parametre, ki vam jih bo pomagala določiti kar sama aplikacija za sončne elektrarne. Vnesemo naklon in orientacijo strehe ter lokacijo objekta, podatek o letni porabi električne energije in aplikacija izvede simulacijo delovanja potencialne sončne elektrarne. V kolikor želimo bolj natančen izračun in ponudbo, aplikacija omogoča oddajo povpraševanja na podlagi pridobljene simulacije.

Kot pojasnjuje Kozlar, pa aplikacija spremlja uporabnika tudi kasneje, po sami namestitvi sončne elektrarne, saj mu omogoča napredno spremljanje njenega delovanja. »Lastniki lahko zgolj s pomočjo mobilnega telefona na daljavo spremljajo delovanje svoje sončne elektrarne. Aplikacija namreč beleži trenutno moč naprave in nudi podroben pregled proizvodnje električne energije na dnevni, mesečni ter letni ravni. V kolikor se pojavijo težave v delovanju sistema, aplikacija deluje kot mobilni asistent – uporabnikom s pomočjo intuitivnih in razumljivih napotkov omogoča hitro odpravo napak.«

Aplikacija za soncno elektrarno, v ozadju streha s soncnimi paneli

Dodatna funkcija pa je spremljanje okoljskega učinka sončne elektrarne. Izraba obnovljive sončne energije namreč prispeva k varovanju in ohranjanju okolja. Lastniki sončnih elektrarn lahko spremljajo količino zmanjšanih izpustov SO2, CO2 ter NOX.

Aplikacija je na voljo za uporabnike Android, iOS in Huawei mobilnih telefonov. Ste jo že preizkusili?