Radiofrekvenca se od preloma tisočletja uporablja za nekirurško zdravljenje oz. glajenje drobnih obraznih gub, v zadnjem času pa je postala izredno priljubljena za zdravljenje suhih oči oziroma bolezni suhega očesa. Kaj sploh je radiofrekvenca in kako učinkuje v primeru suhih oči? Za podrobnosti preberite članek.
Kaj je radiofrekvenca?
Radiofrekvenca (RF) je tehnika generiranja toplote, ki spodbuja proizvodnjo kolagena z varno distribucijo visokofrekvenčnih električnih tokov na površino kože. Povečanje kolagena pomaga gladiti kožo, s čimer se izboljša videz drobnih linij in gub.
Medtem ko je radiofrekvenca (RF) splošno znana po svoji sposobnosti zmanjšanja videza drobnih gub, se v oftalmologiji po novem uporablja tudi kot metoda za zdravljenje suhih oči. A kako ta postopek poteka?
Kako lahko radiofrekvenčno zdravljenje pomaga pri suhem očesu?
Ko se radiofrekvenčna terapija uporabi na koži okoli oči, toplota iz naprave raztaplja goste oljne izločke, ki blokirajo Meibomove žleze v vekah, kar olajša izločanje žlez in izboljša pretok olja ter posledično izboljša kakovost solznega filma.
A zakaj je tovrstno zdravljenje, usmerjeno na Meibomove žleze, tako pomembno? Treba se je zavedati, da je tako imenovana disfunkcija Meibomovih žlez – drobnih žlez, ki obrobljajo zgornjo in spodnjo vek ter skrbijo za izločanje maščob v solzni film – odgovorna za pojav suhih oči v 80 % primerov.
Če Meibomove žleze ne delujejo pravilno, pride do težav s solznim filmom, saj se spremeni kakovost maščobne plasti v njem. Gre za eno od treh plasti solzne tekočine, ki je odgovorna za preprečevanje prehitrega izhlapevanja solz. Če solze z očesne površine izhlapijo prehitro, lahko pride do težav s suhimi očmi ali v primeru ponavljanja težav do kronične bolezni suhih oči.
Disfunkcija Meibomove žleze imenujemo pojav, ko se te žleze zamašijo z gostim izločkom, običajno zaradi nabiranja ostankov kožnih celic, ličil za oči, blefaritisa oz. vnetja vek ali okužbe s pršico demodeks. Zamašene žleze nato začnejo povzročati težave s suhimi očmi.
Kakšni so simptomi disfunkcije Meibomovih žlez?
Če pri vas pride do nepravilnega delovanja Meibomovih žlez, se lahko pojavijo naslednji simptomi:
- suhe oči
- srbeče oči
- rdeče oči
- skorjast izcedek v očesnem kotu
- pekoč občutek v očeh ali okoli njih
- solzenje
- občutljivost na svetlobo
- zamegljen vi
- ječmen na očesu
Zdravljenje suhih oči z radiofrekvenco: kaj pričakovati?
Zdravljenje z radiofrekvenco je neinvaziven postopek, ki poteka v ambulanti in običajno traja približno 10 do 20 minut.
Tovrstno zdravljenje ne povzroča bolečine ali neugodja. Med zdravljenjem vam bo očesni zdravnik nežno zmasiral zgornjo veko in kožo pod spodnjo veko z radiofrekvenčno napravo in pomirjujočim gelom.
Po zdravljenju boste morda opazili nekaj rdečice in blage otekline okoli oči, vendar bi to moralo izzveneti v nekaj urah. Vaš očesni zdravnik vam lahko priporoči vlaženje območja in izogibanje izpostavljenosti vročini nekaj ur.
Optimalne rezultate običajno opazimo po 3 do 4 tretmajih, ki naj bodo razporejeni v razmaku od dveh do štirih tednih.
Kako še zdraviti občutek suhih oči?
Običajna prva pomoč, na katero se obrnemo ob suhih očeh, so kapljice za oči. V lekarnah je na voljo pisana ponudba različnih proizvajalcev, na vas pa je, da ugotovite, kateri proizvod vam najbolj ustreza. Precej bo pomagalo tudi, če v lekarni natančno opišete svoje simptome. Iz pripovedi bo lahko farmacevt oz. farmacevtka precej dobro razbrala, kakšne kapljice bi bile za vas najbolj primerne. Morda vam bo odsvetoval/-la kapljice z vsebnostjo konzervansov. Te so skrajno neprimerne pri težavah s suhimi očmi, zato bodite tudi sami posebej pozorni na to, zlasti če nosite kontaktne leče in imate suhe oči.
Smiselno je tudi, da ob hudih težavah stopite do osebnega zdravnika. Morda boste potrebovali antibiotično zdravljenje ali celo kortikosteroide, da se simptomi pomirijo.
Obstajajo številne metode za zdravljenje suhih oči, med katerimi pa postaja vse bolj popularna radiofrekvenčna terapija. Trenutno je v Sloveniji še ni na voljo, a splača se ozreti prek meja Slovenije, saj so rezultati zelo spodbudni.