Glede na to, da je ravno pomlad, tisti čas, ko se največ podjetnikov in pa tudi fizičnih oseb, zanima za raznovrstne dogodke, ki povezujejo ljudi in, da je navsezadnje spomladi tudi vreme bolj naklonjeno temu, da zapustimo notranje prostore in poslovna okolja, smo se v tem prispevku odločili, vsem, ki jih zanima kaj je team building, podati informacije o tem, kaj pravzaprav team building sploh je, kako nam kot posamezniku oz. podjetju koristi in ali je vredno redno organizirati najrazličnejša združenja, zabave, seminarje in podobno za naše zaposlene.
Kaj je team building?
Pri marsikaterem podjetniku povsem na mestu, v ta čas, nastopi vprašanje ali sploh naj za svoje zaposlene organizira kak team building event, še posebej v recesijskih časih, pa si je večina podjetnikov in managerjev, tako ali tako na slednje vprašanje, odgovorila negativno.
Zdaj, ko se splošna gospodarsko ekonomska situacija v državi na splošno izboljšuje, je tudi povpraševanj in zanimanj za team building dogodke več, zanimivo pa je, da so med različnimi interesnimi skupinami, poskočila tudi zanimanja za team building za otroke.
Še posebej otroki, so namreč, tista ciljna skupina, kjer jim je moč ekipnega truda in delo celotne skupine potrebno predstaviti na drugačen način – pogosto skozi igro, saj jih bo zavedanje o sinergijskih učinkih delovanja celotnih skupin in vseh članov v neki ekipi, spremljalo in bogatilo še celo življenje.
Da bi si kar najhitreje odgovorili kaj je team building, si lahko podrobno razlago za slednje preberemo, recimo kar na wikipedii (1). Glede na to, da je team skupina ljudi, building pa angleški izraz za gradnjo, si lahko v preprostem prevodu razložimo, da je team building dejansko skupina ljudi, ki jo gradimo zato, da skupaj opravlja neko delo.
Kako delimo team building dogodke?
Glede na to, da pa se lahko v realnem življenju gradijo in utrjujejo odnosi med različnimi skupinami, pa se lahko team building loči na team building za otroke in team building za podjetja.
V splošni rabi je največ zanimanja seveda za organizacijo team building dogodkov za podjetja in zaposlene ter delavce, saj je razumljivo, da so vodstva podjetij zelo zainteresirana, da med zaposlenimi in delavci vladajo odlične razmere in dobro odnosi – le te pa gojimo, negujemo in krepimo s pomočjo najrazličnejših pristopov.
Team building dogodki so si v svetu uveljavili prepričanje, da gre več ali manj, za zabavno sproščujoče dogodke, pogosto tudi enodnevne ali dvodnevne izlete po Sloveniji ali celo tujih krajih, ki pa so občasno in različno intenzivno obogateni z raznovrstnimi motivacijskimi seminarji ali celo strokovnimi predavanji in delavnicami.
Glede na vrsto samega dogodka pa je lahko team building tudi povsem sproščujoče narave, kombinacija zabave, sprostitve in izobraževanja, lahko je motivacijski ali pa adrenalinsko avanturistični.
Večina podjetij poseže po kombinirani izvedbi team buildingov – tako, da program vključuje zabavo, sprostitev, miselne ali druge tekmovalne igre, morda kakšno izobraževanje ter kakšno ekipno, povezovalno simulacijo različnih iger.
Strokovnjaki so si prepričani, da organizacija team building pomembno vpliva na krepitev medosebnih odnosov med vsemi zaposlenimi, ne glede na vrsto hierarhije in stopnjo položaja na formalnem delovnem mestu, obenem pa lahko s team buidling dogodkom in izborom specifičnih iger, pomembno vplivamo na krepitev komunikacijskih veščin, motivacijo delavcev in zaposlenih ter tudi na samo komunikacijo med zaposlenimi.
Kaj je team building akademija?
V svetu je zelo uveljavljena tako imenovana team building akademija, katere prvenstven namen je skozi posamezne stopnje, ozaveščati med udeleženci različne nivoje zavedanja in različne sposobnosti, glede na naloge in poslovne izzive, ki jih zaposleni imajo pri svojem delu.
Tako se v team building akademiji udeleženci pogosto na prvi stopnji učijo pravilne in strpne komunikacije med seboj, na naslednjih stopnjah akademije pa pridobivajo še znanja o pogajalskih veščinah, voditeljske sposobnosti in podobno.
Team building akademija se največkrat uspešno zaključi, če jo zaključimo s podelitvijo motivacijskih priznanj, morebitnih denarnih nagrad za minulo dosežke na razvojnih ali drugih delovnih področjih, na delovnih mestih, za posebne dosežek (npr. prodajalec meseca) in podobno.
Med najbolj popularne team building ideje brez dvoma sodijo enodnevni ali dvodnevni izleti, ki jih podjetja organizirajo ne daleč vstran od kraja zaposlitve, med priljubljenimi aktivnostmi za team buildinge podjetij pa boste v zadnjem času našli aktivnosti, kot so rafting na Soči, pohodništvo, zipline, igre z žogo, raznovrstne avanture in podobno.