Je sončna elektrarna na ravni strehi priporočljiva?

Ravna streha je v sodobni arhitekturi zmeraj bolj v trendu in vse pogosteje uporabljena, tako pri poslovnih kot tudi individualnih stavbah. Lastniki ravnih streh se, sploh v luči podražitev energentov, vse pogosteje sprašujejo ali je primerna za postavitev sončne elektrarne.

Preverili smo, ali je postavitev solarnih panelov na ravni strehi smiselna in priporočljiva?

Ravne strehe imajo številne prednosti

Prevladujoča oblika streh v Sloveniji je še vedno strma dvokapnica z negorljivimi kritinami, a tudi ravne strehe niso več tako redke. Zakaj?

Ravne strehe pridobivajo na priljubljenosti iz več razlogov:

  • moderen, estetski videz,
  • zmerni stroški gradnje,
  • nižji stroški vzdrževanja,
  • stabilnost mikroklime v prostorih pod njo, ker pozimi preprečuje toplotne izgube, poleti pa pregrevanje,
  • manjša občutljivost na veter in točo,
  • ekološki prispevek v primeru ozelenitve strehe,
  • bolje izkoriščen prostor znotraj samega objekta.

Pri gradnji strehe je smiselno pomisliti tudi na možnosti ogrevanja in proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije. Nestabilnost in nenehna rast cen električne energije ter drugih energentov je mnoge pripeljala do razmisleka o alternativah. Eden izmed njih je tudi energija sonca. Sončna elektrarna je naprava, ki sevanje sonca pretvarja v električni tok, primeren za uporabo.

Soncna elektrarna na ravni strehi.

Ko se odločamo za prenovo ali novogradnjo, je tako potrebno imeti v mislih, da mora streha omogočati postavitev sončne elektrarne. Sončna elektrarna namreč velja za enega najbolj čistih in trajnostnih načinov proizvodnje električne energije.

Prilagodljiva tehnologija solarnih modulov je ključ do uspeha

Z izgradnjo sončnih elektrarn se ukvarjajo tudi v podjetju Enertec z blagovno znamko Moja elektrarna. Kot razlaga njihov Bojan Horvat, ki je v podjetju odgovoren za razvoj, »sončno elektrarno je mogoče postaviti na različnih strešnih površinah. Idealna streha je sicer obrnjena na jug in ima kot večji od 20 stopinj, a to danes ni več pravilo. Pogoje, ki jih ima objekt za postavitev sončne elektrarne je potrebno upoštevati pri načrtovanju in meriti na izplen sončne elektrarne, ki bo ustrezal potrebam.«

Pravilno načrtovanje in pozicioniranje sončnih celic je tako ključ do učinkovitega delovanja sončne elektrarne. Pravilno dimenzionirana sončna elektrarna namreč omogoči najboljši izkoristek sončne energije in ustvari obljubljene prihranke, tudi če pogoji za postavitev solarnih celic niso najbolj optimalni.

Sončna elektrarna zato lahko deluje učinkovito in ustvarja visoke prihranke tudi na ravni strehi. Na ravno strešno površino se postavi konstrukcija, ki omogoča postavitev panelov pod naklonom.

Primeri sončne elektrarne na ravni strehi

V nadaljevanju si bomo ogledali dva primera izgradnje sončne elektrarne. V prvem primeru gre za sončno elektrarno na ravni strehi za gospodinjstvo.

V Moji elektrarni so na čudovito ravno streho enostanovanjske hiše namestili samooskrbno sončno elektrarno, ki bo gospodinjstvu znižala stroške električne energije, obenem pa omogočila lasten trajni vir energije in popolno neodvisnost.

  • Število modulov: 38
  • Nazivna moč: 12,35 kW
  • Posebnosti projekta: Postavitev sončne elektrarne se je izvajala z betonskim balastom, v katerega so pritrdili podkonstrukcijo. S tem ni posega v hidroizolacijo strehe, kar je bistvenega pomena za zagotavljanje tesnosti ravnih streh.

Ravne strehe so zelo pogoste pri poslovnih stavbah, kot so trgovski centri, industrijske zgradbe, skladišča, in na javnih ustanovah. Poraba elektrike je v podjetjih neprimerljivo višja. Zato je razmislek o alternativah, ki jih predstavljajo obnovljivi viri, zanje tako rekoč nuja.

Sončna elektrarna pripomore k bistvenemu znižanju stroška električne energije. V drugem primeru si bomo ogledali sončno elektrarno na ravni strehi za večje uporabnike.

Za investicijo v sonce so se v letošnjem letu odločili tudi pri podjetju Energetika Maribor. Na razpoložljive površine so namestili solarne panele ter s tem znižali stroške električne energije in povečali stopnjo samooskrbe.

Ekipa Moja elektrarna, ki je izvajala projekt, je postavila sončno elektrarno na ravno strešno površino in pet solarnih nadstreškov. Le-ti doprinesejo k proizvodnji električne energije, hkrati pa skrbijo tudi za varnost avtomobilov zaposlenih in poslovnih partnerjev.

  • Nazivna moč: 250 kW
  • Predvidena letna proizvodnja električne energije: 278 kWh
  • Posebnosti projekta: Pri ravnih strehah sicer orientacija ni tako pomembna, saj lahko module prilagodimo glede na orientacijo objekta. Pri omejenih površinah je smiselna postavitev panelov vzhod/zahod, saj tako pokrijemo največjo možno površino strehe. Zagotovo pa je potrebno preveriti statiko.

Sončna elektrarna in ravna streha več kot očitno gresta z roko v roki. Vas zanima več? Stopite v stik in prejeli boste neobvezujočo ponudbo.