Kuhinjski otok – da ali ne?

Vsi smo ga že kdaj videli v reviji, na televiziji ali pa zanj vsaj slišali. Gre za modni krik v oblikovanju kuhinje, ki se je med ljudmi kar precej dobro prijel in izhaja ravno iz ameriških filmov, raznih arhitekturnih revij in kuharskih oddaj. Za to modno muho lahko krivimo moč oglaševanja, ki ima v moderni družbi velik vpliv na samega potrošnika. Pa vendar se je pred dejanskim nakupom vseeno dobro vprašati, če otok resnično potrebujemo oziroma če naš prostor sploh omogoča namestitev takšne razporeditve kuhinjskih elementov.

Če spadate med skupino ljudi, ki se nad kuhinjskim otokom navdušujejo, morate pred končno odločitvijo dobro preceniti ali vaš prostor sploh zagotavlja njegovo postavitev. Kajti ravno kuhinjski otoki zahtevajo največjo dimenzijo prostora – v dolžino naj meri minimalno 120 cm in v širino 60 cm. Za optimalno komunikacijo okoli njega pa potrebujete najmanj 1 meter prostora. Tako za popolno kuhinjo z otokom, jedilnico in dnevnim prostorom potrebujemo okoli 80 m2, medtem ko tak povprečen prostor v Slovenijo obsega le slabih 50 m2.

Potrebno je opozoriti še na nekaj slabosti, ki jih otok lahko prinese v kuhinjo. Priporočljivo je, da se na otoku nahaja tako kuhalnik kot tudi pomivalno korito – s tem dosežemo maksimalno uporabnost otoka – ali pa omenjene elemente odmaknemo z otoka in ga uporabljamo le za delovno in shranjevalno površino. Ne smemo spregledati tudi dejstva, da bodo vsi prisotni priča na primer umazani posodi, ki se nabira v koritu ali pa da nam bo olje pri cvretju rib lahko ˝špricalo˝ vse naokoli.

Ne glede na nekaj naštetih slabosti je otok zagotovo najbolj odprta in zračna kuhinjska razporeditev elementov, ki navadno postane center družinskega dogajanja, saj se člani v času priprave obroka ali obedvanju lahko prosto zbirajo okoli njega. Ob enem pa ponuja še veliko dodatnih shranjevalnih površin, ki nam jih vedno primanjkuje. Na vas je le, da precenite ali bi vam v vaši kuhinji dobro služil ali le predstavljal oviro v prostoru.