Med težave z roženico spadata tudi keratokonus in astigmatizem

Okvare vida so ena najpogostejših zdravstvenih težav, s katero se srečuje na miljone ljudi po svetu. V mnogih primerih gre za refrakcijske napake, kot sta kratkovidnost in daljnovidnost. K okvaram vida pa lahko prispevajo tudi težave z roženico – prozornim sprednjim delom očesa, skozi katerega gledamo. Med njimi je astigmatizem, ki je posledica naravnih nepravilnosti v obliki pacientove roženice.Včasih pa se lahko slabovidnost razvije tudi zaradi določenih očesnih bolezni roženice, npr. keratokonusa.

težave z roženico močno vplivajo na vid, kot pri dekletu na fotografiji

Pogovarjali smo se z očesnim strokovnjakom iz Hrvaške, ki nam je podrobneje osvetlil težave z roženico in povedal, kako poteka zdravljenje obeh stanj v njegovi domovini. Berite dalje za podrobnosti.

Kakšne so težave z roženico, če imate keratokonus?

Kerakotonus je degenerativno stanje, pri katerem se oblika roženice iz različnih razlogov spremeni. Eden od njegovih možnih stranskih učinkov je tudi astigmatizem. Gre za napredujočo nevnetno bolezen, ki se lahko začne že v najstniških letih. Razvije se, ko tkiva roženice oslabijo. Kolagen v roženici razpade, roženica se stanjša, njena oblika pa se spremeni. Običajno se bolezen pojavi na obeh očesih, je pa deformacija navadno pri enem očesu izrazitejša.

Pri bolnikih s keratokonusom roženica ni več okrogla, ampak postane stožčasto izbočena. Zaradi nepravilne oblike roženice se spremeni način, kako svetloba vstopa v oko in kako jo mrežnica obdela. Posledično se poslabša vid. Vzroki nastanka keratokonusa zaenkrat niso jasni.

Za podroben in poljuden opis težave nač sogovornik priporoča članek na očesnem portalu Moje oko, ki nosi naslov Keratokonus oka: zašto nastaje, kako ga dijagnosticirati i uspješno izliječiti?

težave z roženico in keratokonus - stožčasta oblika roženice

Simptomi keratokonusa

Pri bolnikih s kerarokonusom se običajno najprej začne pojavljati zamegljen vid, ki pa ni enak kot pri običajnih refrakcijskih napakah ali astigmatizmu. Zamegljenost pri keratokonusu se kaže kot razpršenost navideznih slik okrog predmeta, ki ga gledamo, ali kot popačenost vida v obliki črt ali svetlobnih bliskov. Ta glavni simptom pogosto spremljajo še občutljivost na močno svetlobo, občasno srbenje in slabši nočni vid.

Iregularni astigmatizem kot stranski učinek keratokonusa

Iregularni oz. nepravilni astigmatizem je pogost stranski učinek keratokonusa in se običajno pojavi, še preden bolnikom diagnosticirajo keratokonus. Sogovornik pravi, da se pri pacientih kaže kot na splošno zamegljen vid, ne glede na to, ali gledajo stvari od blizu ali daleč. Šele ko se astigmatizem poslabša in se spremeni oblika roženice, postane očitneje, da so težave z vidom posledica keratokonusa.

Tako kot za številne progresivne očesne bolezni tudi za keratokonus ni zdravila, vseeno pa obstajajo določene vrste zdravljenja, ki bolnikom pomagajo izboljšati vid. Pri vsakršni težavi z vidom je zato ključno, da čim prej opravite pregled vida. Več informacij o pregledih vida na Hrvaškem lahko dobite tudi naši spletni strani na tej povezavi.

V nadaljevanju so predstavljene štiri pogoste metode zdravljenja keratokonusa in z njim povezanega iregularnega astigmatizma, ki se jih poslužujejo tudi na Hrvaškem.

Očala na recept ali kontaktne leče

Na začetku so očala na recept pogosto prva izbira pri zdravljenju keratokonusa. Pacienti se radi odločajo tudi za nošenje kontaktnih leč, ki težave z roženico stabilizirajo, kar vpliva na izboljšanje vida.

Izbirajo lahko med različnimi vrstami leč, največkrat se odločijo za poltrde. Za tiste, ki trdih in poltrdih leč ne prenašajo dobro in pri katerih je bolezen v začetni fazi, so na voljo tudi posebne mehke kontaktne leče za keratokonus.

Če je bolezen že napredovala, pridejo v poštev skleralne ali hibridne kontaktne leče, ki omogočajo optimalno prilagoditev posameznemu očesu.

Roženični cross-linking

Cross-linking ali t. i. navzkrižno povezovanje pod vplivom UV-žarkov je novost na področju zdravljenja keratokonusa, ki jo je prvi razvil in klinično preizkusil dr. Theo Seller v Zürichu. Gre za minimalno invaziven poseg, s katerim se učvrsti in stabilizara oslabljeno roženico oz. težave z roženico.

Pri posegu se uporabi posebne kapljice za oči z riboflavinom (vitaminom B1). Ko se jih aktivira z ultravijolično svetlobo, se sproži nastanek novih navzkrižnih povezav med molekulami kolagena, ki predstavljajo naravna sidrišča roženice. To okrepi oslabljena tkiva, kar roženico naredi bolj čvrsto in stabilno, da se ne boči več.

S cross-linking metodo je mogoče napredovanje keratokonusa zelo upočasniti, v nekaterih primerih pa celo preprečiti, zato je poseg smiselno opraviti pri vseh, pri katerih bolezen dokazano napreduje, da se trenutno stanje vsaj “zamrzne”.

Simptomi napredovanja bolezni so višanje dioptrije, slabšanje vida, večanje težav pri uporabi kontaktnih leč, izpadanje kontaktnih leč itn. V takem primeru je nujen posvet z oftalmologom, ki bo natančno pregledal roženico in vsaj 6 mesecev spremljal spremembe na njej. Če je roženica tanjša od 400 mikronov, posega ni več mogoče izvesti.
Zdravljenje keratokonusa s cross-linkingom se izvaja ambulantno v lokalni anesteziji in traja približno 60 minut. Po posegu lahko pacient 2 do 3 dni občuti hude bolečine, običajno gre za proces celjenja epitelne površine roženice, ki se kaže tudi kot prehodna rdečina oči.

Kako uspešen bo poseg, je odvisno od stopnje, na kateri so težave z roženico. Lahko se zgodi, da vid ostane nespremenjen, lahko se nekoliko izboljša, znani pa so tudi primeri, ko se je vid zaradi močno napredovanega keratokonusa poslabšal. Prvo oceno uspešnosti zdravljenja je mogoče podati približno 8 tednov po posegu, dokončno pa šele po enem letu.

V času po operaciji je treba vestno slediti terapiji s kapljicami, dobro pa je vedeti, da lahko v tem času brez težav uporabljajo kapljice za oči ali umetne solze, ki pa morajo nujno biti brez konzervansov.

težave z roženico oz. keratokonus se zdravi z operacijo cross linking

Vsaditev roženičnih obročkov ali vsadkov Intacs®

Naš sogovornik omenja tudi kirurško metodo zdravljenja, pri kateri pacientu skozi majhne zareze na robu roženice vstavijo tanke loke, s katerimi se v očesu ustvari komaj opazen obroč, ki deluje kot stalna kiruruška leča. Ti vsadki oz. obročki s pritiskanjem poravnajo vrh stožčasto oblikovane roženice in tako stabilizirajo težave z roženico oz. roženici pomagajo do pravilnejše oblike, kar izboljša ostrino vida.

Presaditev roženice

Pri presaditvi roženice oz. t. i. keratoplastiki se poškodovano roženico nadomesti z nadomestno roženico darovalca. Roženica ni neposredno povezana s krvnožilnim sistemom, zato ujemanje krvnih skupin med pacientom in darovalcem ni potrebno, kaj olajša postopek. Čeprav gre za pogost poseg, ki je varen in učinkovit, je to vendarle zadnja možnost zdravljenja. Smiseln je le, če z drugimi posegi vida ni bilo mogoče izboljšati.

Poskrbite za zdravje svojih oči

Keratokonus je napredujoča bolezen, ki lahko močno poslabša vid ali celo vodi v izgubo vida. Če opazite poslabšanje vida oz. simptome, značilne za keratokonus, nikar ne odlašajte z obiskom oftalmologa. Vaše oči bo natančno pregledal in vam svetoval, kakšno zdravljenje bi bilo za vas najbolj primerno.