Moxa je v TKM (tradicionalni kitajski medicini) znana že kakih 2.000 let. Moxibustija je v bistvu moksa terapija. Moxanje, se izvaja tako, da se z moxo greje določena akupunkturna točka ali pa določen predel telesa. Akupunkturne točke grejemo z mokso (moxamo) približno 10 – 20 minut. Predel telesa, katerega grejemo z mokso (moksa terapija) je običajno zasluzen in želimo ta predel razsluziti in prav tako grejemo nekje 20 minut.
Moxa, moksa ali mokša
V resnici obstajajo 2 vrsti moxe, dimna (dimne palčke za moksanje) in brezdimna (brezdimne palčke za moksanje).
Dimne palčke so zvitki iz papirja, napolnjeni z moksa zeliščem. Zelišče je v bistvi rastlina, ki jo mi poznamo pod imenom pelin. Pelin je trajnica in nikakor jo ne smemo zamenjati za enoletnico sladki pelin. To sta dve različni rastlini.
Brezdimne palčke so tulci narejeni iz zoglenelega pelina, včasi z dodatkom nekaterih drugih zelišč.
https://www.youtube.com/watch?v=MjL2XOH-4Xs
Moxa terapija
Če moxo uporabljamo za gretje akupunkturnih točk, moramo vedeti katero točko grejemo. “Moxa terapija” se sestoji iz gretja predela ali akupunkturne točke. Akupunkturne točke so iste točke, katere lahko tudi masiramo s prsti ali pa grejemo z uporabo mokse. Terapija naj traja nekje 20 minut.
Moxa uporaba
Kot smo že omenili, se te pelinove palčke uporabljajo za gretje akupunkturnih točk ali predela telesa, katerega želimo greti.
V primeru, da jo uporabljamo za gretje akupunkturne točke, le tej v bistvu dovajamo yang energijo, katera se preko točke prenese v meridijan. Meridijani so po TKM kanali, po katerih teče Chi energija, točke so pa postajališča na določenem meridianu. S tem ko točko grejemo in dovajamo Chi energijo, hkrati ojačujemo cel meridian.
V primeru, da grejemo področje ga segrevamo nekje 20 ali već minut. S tem ko področje segrevamo, mu dovajamo toploto in žile se razširijo. S tem dosežemo boljšo prekrvavitev v predelu. Hkrati pa pospešimo tudi izločanje sluzi, ki se je v predelu nabrala.
Moxa uporaba za bolezni ki se jih lahko lotimo z gretjem področja so:
- ciste
- težave z jajčniki
- težave s prostato
- težavna menstruacija
- PMS
- bronhitis
- sinuzitis
- pljučnica
- vnetje ušes
- endometrioza
- miomi
- težave z mehurjem